Рак (карцинома): симптоми раку, види, лікування та діагностика

В сучасному розумінні, рак (карцинома) — один з видів новоутворень. А якщо точніше — злоякісне новоутворення, що відбувається з клітин епітеліальної тканини.

загрузка...

Загальні відомості

Ситуація навколо новоутворень взагалі і раку зокрема залишається незмінною протягом останніх двох десятиліть. Не дивлячись на те, що рак та інші злоякісні онкологічні зустрічаються в 5-10% випадків всіх захворювань, у рейтингу смертності вони знаходяться на другому місці, поступаючись тільки серцево-судинної патології. Більшість фахівців пов’язують це з двома основними факторами:

 • Збільшення частки літнього населення Землі або так звана тенденція до старіння.
 • Погіршення екологічної обстановки, яка викликана розвитком технологій і перенаселенням планети.

Тим не менш, рак (карцинома) буде займати друге місце у перелiку причин смертності протягом невизначено довгого періоду часу на пiдставi великої кількості питань в причинах його виникнення. І чим досконалішими стають методи діагностики, тим ближче вчені наближаються до розкриття головних причин онкологічних захворювань, тим цих питань стає більше.

Механізми виникнення раку

Не дивлячись на те, що вчені не можуть до сих пір дати точну відповідь, що є причиною онкологічних захворювань, всі вони мають загальний принцип розвитку. І він протягом більшості своїх етапів однаковий. Але спочатку необхідно дати невеличке роз’яснення, касаемое життєдіяльності клітин.

рак

Будь-яка жива клітина, крім специфічних тільки для неї характерних рис метаболізму і виконуваних функцій, має так званий ліміт Хейфлика. Це не що інше, як закодована на ДНК клітини інформація про «смерть». Або більш правильно – у кількості відведених поділів, яку може зробити клітина. Після чого, вона повинна загинути. Клітини різних типів тканин мають різний ліміт. У тих з них, яким в процесі життєдіяльності необхідно постійне оновлення мають значний ліміт Хейфлика. До таких тканин відносять епітелій шкіри та внутрішніх органів, клітини кісткового мозку. Ті ж тканини, в яких поділ клітин передбачено тільки на етапі розвитку, мають ліміт для даного етапу. При цьому, тривалість життя клітини більше.

Найбільш яскравим прикладом таких тканин є нейрони.

В результаті деяких причин (див. нижче) клітина втрачає цей ліміт. Після чого, вона стає здатною до необмеженої кількості поділок. А так як на поділ йде певна частка енергії, її метаболізм починає поступову перебудову. Всі органели спрямовують свої “сили” на здатність клітини ділитися, що негативно позначається на її функціях – вони з часом втрачаються.

Через деякий час клітина, позбавлена ліміту Хейфлика і її “нащадки” сильно відрізняються від решти тканини – формується рак.

Причини раку

Причини, що викликають рак не відомі. Але численні спостереження говорять про високу взаємозв’язку онкології з деякими чинниками і речовинами. Вони мають загальну назву — канцерогени. Від латинського терміна «канцерогенез», що в буквальному значенні перекладається — «народження раку». На сьогоднішній день таких речовин налічують більше ста. І всі вони об’єднані в кілька груп.

 1. 1. Генетичні фактори. Пов’язані з дефектами клітинної ДНК і високим ризиком клітини, що нею володіє, втратити ліміт Хейфлика. Прямих доказів поки немає. Але спостереження показують, що особи, що мають родичів з онкологічними захворюваннями, частіше інших хворіють на рак (карциному).
 2. 2. Інфекційні причини раку. До них відносять деякі віруси та інші мікроорганізми. Поки доведеним є зв’язок з вірусами для деяких захворювань. Так, рак шийки матки викликається вірусом папіломи людини, злоякісні лімфоми – герпес-вірусами. Щодо інших видів раку, зв’язок з мікроорганізмами є умовно доведеним. Наприклад, рак печінки найчастіше зустрічається у хворих на гепатити B і C. В основі всіх даних досліджень лежить той факт, що віруси здійснюють свій розвиток тільки шляхом вбудовування своїх генів в ДНК клітини. А це ризик її розвитку аномалій і втрати ліміту Хейфлика.
 3. Фізичні фактори. Це різні види випромінювань, рентген, ультрафіолет. Їх взаємозв’язок з розвитком раку будується на основних механізмах їх впливу. Всі вони здатні руйнувати оболонки атомів. В результаті чого порушується структура молекули і по ланцюжку руйнується частина ДНК, яка містить ліміт Хейфлика.
 4. Хімічні сполуки. В дану групу входять різні речовини, здатні проникати в ядро клітини і вступати в хімічні реакції з молекулою ДНК.
 5. Гормональні порушення. В даному випадку рак є результатом порушення роботи залоз внутрішньої секреції, який відбувається під дією надлишку/нестачі тих чи інших гормонів. Найбільш яскравими прикладами злоякісних захворювань даної групи є рак щитовидної залози і рак молочних залоз.
 6. Порушення імунітету. Основа цих причин полягає в зниженні активності Т-клітин-кілерів, які покликані знищувати будь-які клітини організму, що мають відхилення від нормальної структури. Деякі фахівці не виділяють дану групу з причини того, що порушення клітинного імунітету відіграє роль у виникненні онкологічних захворювань взагалі.

Різновиди та класифікація

Так як рак — це злоякісна пухлина, яка веде своє походження з епітеліальних клітин, він може зустрічатися практично в будь-яких органах і системах. Тому що епітелій, як відомо, є основою для шкіри і внутрішньої оболонки більшості органів. Тим не менше, найбільш часто рак зустрічається в шкірі, легенях, передміхуровій залозі, шлунку і молочних залозах.

Загальні ознаки і симптоми раку

Всі перші ознаки раку залежать від того, в якому органі він знаходиться.

Раніше інших проявляється рак шкіри. В даному випадку це пухлина, що мається на увазі. До одних з перших симптомів відносять стійкі локальні (обмежені однією ділянкою) зміни кольору шкіри. На перших етапах вона гіперемована. Тобто більш червона, що на загальному тлі проявляється як червона пляма. Потім ділянка збільшується в розмірі, і в кінці кінців нагадує кольорову капусту — пухлиноподібне утворення шкіри з нерівною поверхнею.

симптоми ракуРак легенів дуже часто починає проявлятися з наполегливого «сухого кашлю. При цьому, призначення традиційних відхаркувальних речовин ні скільки на нього не впливають. А швидше навпаки — призводять до його посилення.

рак молочної залозиРак молочних залоз може починатися з появи ущільнення. Виділення білої рідини із сосків. Потім змінюється форма залози. Але треба зауважити, що поява пальпуємій пухлини відбувається вже після досить тривалого періоду її існування.

рак шлункаРак шлунка і сечового міхура можуть дебютувати з порушень функцій даних органів. Але не рідко рак росте непомітно, а розгорнута клініка виявляється на пізніх стадіях.

Підсумком вищесказаного є той факт, що онкологічне ураження внутрішніх органів призводить до порушення їх функцій. При цьому, головна небезпека раку полягає в тому, що клініка порушень з боку внутрішніх органів часто з’являється на пізніх стадіях онкологічного процесу. Деколи тоді, коли лікування раку вже не дає ефекту. Тому, якщо ви помітили якісь ознаки раку, які можуть маскуватися під звичайні захворювання внутрішніх органів повинні насторожувати, якщо лікування не дає ефекту.

Не специфічні симптоми раку характерні для будь-якої його локалізації. Але можуть виявлятися у різних видів раку, на різних стадіях.

 1. Підвищена стомлюваність і розвиток анемії. Вони пов’язані з тим, що ракові клітини вимагають значно більше енергії ніж рівні їм за кількістю здорові.
 2. Зниження резистентності організму. Часті застуди. Пояснення лежить в зниженні роботи імунітету під впливом ракових клітин.
 3. Зниження маси тіла. Механізм розвитку також пов’язаний з підвищеним обміном речовин ракових клітин. А також з явищами інтоксикації, які знижують загальний метаболізм організму.

Методи діагностики раку (карциноми)

Завдяки тенденції сучасної медицини, лікарі всіх спеціальностей первинної ланки (поліклініки), а також проведення диспансеризації багато в чому спрямоване на раннє виявлення онкологічних захворювань. Але методи діагностики вже більше 20 років засновані на кількох принципах.

1. Збір анамнезу. Він включає в себе:

 • Анамнез життя. Відомості про розвиток людини, наявності хронічних захворювань, травм і т. п.
 • Анамнез захворювання. Тобто будь-яких відомостей, що стосуються початку захворювання і його подальшого розвитку.

2. Загальноклінічнi аналізи

 • Загальний аналіз крові дозволяє виявити порушення обмінних процесів за рівнем осідання еритроцитів (ШОЕ), рівнем глюкози, гемоглобіну. Останній показник дозволяє також виявити анемію.
 • Загальноклінічнi аналізиЗагальний аналіз сечі дає дані про роботу нирок, білковий та водносолевий обмін у організмі.
 • Біохімічний аналіз крові дозволяє більш детально судити про види обміну і роботі деяких органів. Так амінотрансферази (скорочення — АлАТ і АсАТ), білірубін, характеризують роботу печінки. Креатинін і сечовина служать маркерами роботи нирок. Лужна фосфатаза відображає стан деяких порожнистих органів і підшлункової залози. І так далі. Крім того, біохімічний аналіз дозволяє досліджувати кров на наявність специфічних білків ракових клітин — так звані онкомаркери.

3. Спеціальні методи дослідження, спрямовані на певні відділи організму

 • Рентгенографія грудної клітки дозволяє побачити відхилення навіть при пухлинах малого розміру. (менше сантиметра). Теж саме стосується рентгенографії інших відділів (живіт, поперек).
 • Комп’ютерна та магнитнорезонансная томографії вiдносяться до сучасних методiв діагностики. Вони дозволяють побачити пухлину розміром близько міліметра.
 • Ендоскопічні методи (ларинго — і бронхоскопія, фіброгастродуоденоскопія, колоноскопія та кольпоскопія. Застосовуються для виявлення раку гортані, стравоходу і шлунка, прямої кишки, матки і придатків. Всі ці методи дозволяють візуально діагностувати рак (карциному). До того ж, більшість з них дозволяють взяти шматочок тканини для гістологічного дослідження.

4. Цитологічні методи вивчення структури клітини дають остаточний діагноз

Прычины раку

Методи лікування

На сьогоднішній день існує декілька підходів в тому, як вилікувати рак. В першу чергу це залежить від таких факторів як вид пухлини, локалізація, стадія розвитку, стать і вік пацієнта. Так само важлива наявність хронічних захворювань.

Але якими б не були методи лікування раку, всі вони розділені на кілька груп.

 1. Хірургічні методи спрямовані на видалення пухлинної тканини. Більш конкретно, хід і об’єм оперативного втручання визначається характеристиками раку (стадія, локалізація) і пацієнта (стать, вік, супутні захворювання).
 2. Консервативні методи. Сюди вiдносять всі інші методи, якими здійснюється лікування раку і які проводяться без хірургічного втручання.
 • a) Хіміотерапія. Один з найбільш старих консервативних методів. Його основа складається на використанні спеціальних засобів, спрямованих на знищення ракових клітин. Взагалі, хіміотерапія при раку – основа лікування.
 • b) Променева та радіотерапія. Використовує властивості різних видів випромінювання знищувати клітини.
 • c) Нейтронна терапія. Основний даного методу є нейтрони за рахунок своєї здатності вибірково знищувати клітини.

На сучасному етапі прийнято поєднання двох або більше методів. Наприклад, при раку щитовидної залози хороший ефект дає поєднання хірургічного методу з радiойодотерапiєю – одного з методів променевого впливу, який також з успіхом застосовується за кордоном більше 30-ти років.

Так, наприклад, лікування раку в Ізраїлі в обов’язковому порядку повинно включати поєднання двох методів.

Що стосується нетрадиційного лікування або так званої терапії народної медицини. Тут, лікування раку народними засобами засноване на використанні спеціальних природних речовин. В основному це різні відвари і настої трав, які приймаються або всередину, та/або місцево. При цьому, необхідно враховувати той факт, що деякі компоненти містять велику кількість хімічних компонентів, що можуть добре впливати на стан організму. Це може дозволити, чисто теоретично допомогти організму в боротьбі з деякими видами раку на початкових етапах.

У будь-якому випадку, ефективність лікування та прогноз на життя дуже сильно залежать від стадії раку. Тому якомога раннє його виявлення є запорукою успіху. Але важливе значення має профілактика раку (карциноми), яка в першу чергу полягає у дотримання норм здорового способу життя.


Контакти
Про нас
Карта сайту

загрузка...

Информация приведена в ознакомительных целях! Обращайтесь за консультацией к врачу!